Wykład "Corpses of genocide and the Holocaust. Material culture and human remains after 1945"

Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci serdecznie zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie.

Wykład Corpses of genocide and the Holocaust. Material culture and human remains after 1945 wygłosi Jean-Marc Dreyfus (University of Manchester).

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 17 października o godz. 18:30, Grodzka 64, sala 06 (spotkanie w języku angielskim).

Jaki status obecnie przypisujemy martwemu ciału? Jakie znaczenie – symboliczne, społeczne, religijne, ekonomiczne, polityczne – wiąże się obecnie z trupem? Jakie wyzwania - społeczne i kulturowe – stawiają współczesne praktyki (identyfikacji, badań) generowane przez zwłoki? Jak zwrot forensyczny przekształca dotychczasowe przekonania dotyczące reprezentacji, etyki i ontologii nieżywych? Jak nowe ujęcie „ciała po przemocy” wspierają współczesne zaawansowane metodologie z obszaru antropologii społecznej, prawa i historii?

Po wykładzie rozmowę poprowadzą Małgorzata Wosińska i Roma Sendyka.

Jean-Marc Dreyfus jest laureatem (wraz z Elisabeth Anstett) prestiżowego grantu ERC „Bodies of Violence”, wykłada na Wydziale Historii uniwersytetu w Manchesterze. Jest autorem Pillages sur ordonnances. La confiscation des banques juives en France et leur restitution, 1940-1953 (2003); z Sarą Gensburger Nazi Labor Camps in Paris (2012); oraz  Il m’appelait Pikolo. Un compagnon de Primo Levi raconte (2007). Jest również współwydawcą Dictionnaire de la Shoah  (2009) oraz współredaktorem serii Human Remains and Violence. Obecnie pracuje m.in nad historią powojennej dyplomacji i praktykami ekshumacji.

Małgorzata Wosińska - antropolożka kultury, psychotraumatolożka. Doktoryzuje się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się krytycznymi studiami nad Holokaustem, antropologią ludobójstw, forensyką oraz muzeologią. Ekspert organizacji rządowych i pozarządowych w działaniach upamiętniania ofiar (m.in. United States Holocaust Memorial Museum/USA, National Commission for the Fight Against Genocide - CNLG/Rwanda, Aegis Trust/UK). Pracowała w Rwandzie, w muzeach na terenach obozów Zagłady. Kuratorka i edukatorka, autorka wielu publikacji i laureatka nagród.

Roma Sendyka - kierowniczka Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, współkuratorka programu w 2017 roku.